Neįveikiama tik biurokratija

2013 01 21

Pavyzdžiui, konditerijos gaminius Vilniuje metus kepančios ir pardavinėjančios UAB „ Eldorado vaišės“ įkūrėjas Marius Špokas kaip labiausiai veiklai trukdantį dalyką tiesiai šviesiai nurodo „Sodrą“.
„Daug kas priklauso nuo pačios sferos, į kurią bandai lįsti, mat vienos pelningesnės, greičiau augančios,kitos greito uždarbio negarantuoja. Tačiau kai kurie dalykai yra visuotiniai ir, mano manymu, reikalus gadina visiems. Didžiausias priešas – „Sodra“.

Nežinau, kodėl taip nemylimas pradedantis smulkusis verslas, tačiau kelias dienas pavėlavus ar įsivėlus netikslumų blokuojamos sąskaitos. Su šia įstaiga turiu nuolat kariauti“, – verslo priešą nurodo pašnekovas.
Biurokratų koridoriais vis dar tenka pasivaikščioti ir Audriui Vidžiui, baro „Alaus namai“  bendraturčiui.
„Nenormalu, kai nusprendi atidaryti naują barą ir turi kelis mėnesius tvarkyti popierius, vaikščioti tais pačiais koridoriais. Vis dar kabinėjamasi nežinia prie ko, padėti nenorima“, – nepasitenkinimo neslepia
verslininkas.

Darbuotojų badas
Ponas Vidžius sako, kad daugelis verslininkų didesnį minimalųjį atlyginimą savo darbuotojams sukrapštyti išgalėtų, tačiau mokėti nėra kam.
„Man nepatinka, kaip dirba Darbo birža. Kreiptis su prašymu padėti rasti darbuotojų ten yra beprasmiška. 
Nežinau, kodėl taip yra, bet vieta, kuri turėtų užtikrinti būtent tokias funkcijas, visiškai neatlieka savo darbo. Paprastai viskas baigiasi tuo, kad darbuotojų ieškome tiesiog gatvėje“, – piktinasi p. Vidžius.
Specialistų trūkumas stabdo net įmonių plėtrą. „Eldorado vaišės“, neradusios patikimo konditerio, turėjo uždaryti kepyklėlę.
„Nepaisydami visko, šiemet labai sparčiai augome, atidarėme kepyklėlę miesto centre, tačiau neradome darbuotojų ir vėl viską teko uždaryti. Atrodo, galėtum verslą auginti, tačiau susiduri su tokiomis bėdomis, apie kurias nebūtum nė pagalvojęs“, – dėsto p. Špokas.

Ramūs metai
Ramiau gyvena šiek tiek stambesnės įmonės. Vitalija Freitakaitė, Klaipėdos konditerijos UAB „Javinė“ direktorė, dabartinę situaciją vadina ramia ir stabilia.
„Metus apibūdinčiau kaip ramius, be jokių didesnių sukrėtimų ar pokyčių. Jokie išoriniai, nuo mūsų nepriklausantys dalykai labai smarkiai darbo nepaveikė. Ir tas pats minimaliosios algos kėlimas juntamas buvo tik labai menkai. O verslui būtent tos ramybės labiausiai ir reikia“, – teigia p. Freitakaitė.
Pasak jos, siekiant smulkiajam verslui palengvinti dienas, reiktų pagalvoti nebent apie mokesčių sistemos suvienodinimą.
„Man dažnai nesuprantama, kodėl vieniems lengvatos taikomos, kitiems ne. Manyčiau, visi turėtų būti lygūs.
Lietuvoje labai trūksta mokestinės sistemos tvarkos, mokesčių suvienodinimo“, –dėsto verslininkė.

Ūkio subjektai pagal pajamas*
Pajamų dydžio grupė 2013.01.01 2012.01.01
Iki 1 mln. Lt 71.178 69.838
1–6 mln. Lt 11.655 10.279
7–23 mln. Lt 2.813 2.412
24–137 mln. Lt 1.903 942
138 mln. Lt ir daugiau 190 153
*
Šaltinis: Statistikos departamentas

Pagal Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymą smulkiųjų ir vidutinių įmonių apyvarta neviršija 138 mln. Lt.